תביעות רשלנות

אנשים מקבלים שירותים מגוונים מבעלי מקצוע בתחומים שונים. חלק נכבד מהשירותים הינם שירותים בתחומים שכסף רב או נושאי בריאות מעורבים בהם.  במקרים רבים, השירות הינו ללא דופי והלקוח המקבל אותו מרוצה. אבל יש מקרים בהם נגרם ללקוח, לטענתו, נזק רב כתוצאה מרשלנות, מחוסר תשומת לב, ובמקרים נדירים, גם בזדון. לכל אחד עומדת הזכות להגיש תביעה כנגד רשלנות, ולרוב, התביעה הינה כספית. הרצון והכוונה היא שנותן השירות ישלם את סכום הנזק שנגרם. במידה והוא מבוטח בביטוח אחריות מקצועית הרי שהפיצוי, במידה ויתקבל, יתבצע על ידי חברת הביטוח שמבטחת אותו. התחומים החמים בהם מגישים תביעות רשלנות הינם רפואה, עריכת דין וראיית חשבון.

סיבות לתביעות

תביעות על רשלנות רפואית הפכו לחלק בלתי נפרד מהנוף בחברה הישראלית מסיבות שונות. ראשית. המודעות לאפשרות הגשת תביעות כאלו עלתה גם נוכח התגברותה בעולם המערבי. ריבוי של בעלי מקצוע הנותנים שירות שחלקם חסרי ניסיון וכישורים טובים. נושא הביטוח לאחריות מקצועית שמקל על ההחלטה להגיש תביעה שכזאת. ההנחה של המגיש הינה שאומנם התביעה אישית, אבל יותר נעים להגיש אותה כי ממילא חברת הביטוח משלמת. לחברת ביטוח יש כסף ואפשר להעלות את סכומי התביעה, ובמקרה של זכייה אז הכסף מובטח.המחשבות הללו קיימות ולא תמיד הן נכונות ומציאותיות. עורך דין מנוסה בתחום גם יכול לייעץ מדוע הדבר כך.

הגדרת רשלנות רפואית

צריך לציין, כי הגדרת רשלנות מקצועית היא סטייה או מחדל מהנורמה אשר בעל מקצוע סביר לא היה עושה אותם. כל זאת בתנאי שנגרם נזק ממשי למקבל השירות. זוהי פחות או יותר גם לשון החוק. יש צורך להוכיח בבתי משפט שאכן הייתה רשלנות רפואית או אחרת. לא כל פגיעה נעשתה עקב רשלנות ומידה ויש פגיעה הדרך להוכיח אותה לא תמיד קלה. מה שנראה לתובע כרשלנות יכול להצטייר בבית משפט אחרת. תביעה כנגד חברת ביטוח אף מורידה את הסיכוי לתביעה, שכן, לחברת ביטוח יש עורכי דין מנוסים בתביעות כאלו ויש להם גם גב כלכלי חזק. מה שאין, ברוב המקרים, לאנשים פרטיים.

טיפול מקצועי

אין הדבר אומר שאין אפשרות ולא כדאי להגישתביעה. הדבר אומר שיש להתייעץ היטב לפני ולשקול טרם הגשתה. הדבר  הנוסף והחשוב הוא שיש צורך להיעזר בשירותי עורך דין מנוסה בתביעות כאלו. הוא ירצה לראות את כל החומר הקשור בתביעה, יבקש מסמכים להוכחת הנזקים. במקרים רפואיים – מסמכים רפואיים. במקרים של עורכי דין, מסמכים כמו: אי רישום בטאבו, הכנת הסכם שאינו תקין וכדומה. עורך הדין ילך מהקל אל הכבד. תחילה ינסה להגיע להסכמות ללא תביעות משפטיות. במידה ולא יצליח בכך אזי יבקש סעד עבור לקוחו בבתי המשפט המתאימים. מומלץ לקבל שירות מעורכי דין בעלי ידע וניסיון. הם מכירים תקדימים משפטיים ואת נהלי בתי הדין. הם יכולים להצליח בתביעה, והמשמעות הינה פיצוי כספי חשוב.