זכויות יורשים בדירה בדמי מפתח

דייר מוגן עשוי להיות כל דייר שחוזה השכירות שלו נכנס לתוקף לפני תאריך 20.8.1986 או ששכר את הנכס עצמו בדמי מפתח והדבר נקבע בחוזה השכירות שלו מול בעל הדירה. הזכויות בדיור מוגן אינן עוברות בירושה, אולם קיימים מקרים בהן הזכויות עוברות לבן משפחה אחר.

לדייר מוגן בדמי מפתח, בניגוד לשוכר רגיל, יש זכות על המגורים בבית עצמו, ולכן לבעל הבית קשה יותר לפנות את השוכר מבלי שזה עזב מרצונו או להתגורר בו בעצמו. כמו כן, שכר הדירה אף הוא נמוך הרבה יותר משווי הדירה בשוק כיום.

למרות שזכויות בדיור מוגן אינן כוללות זכויות ירושה ולכן לא ניתן להוריש דירה בדמי מפתח, במקרים מסוימים ניתן להעביר את הזכויות בדיור מוגן לבן משפחה אחר שלא באמצעות ירושה. הדבר עשוי להתרחש באחד מן המקרים הבאים:

  • כאשר הדייר המוגן נפטר, בן זוגו יכול לקבל זכות על הדירה במידה והתגורר איתו במשך שישה חודשים לפחות. הדבר נכון גם לגבי ילדיו של הנפטר או קרובי משפחה אחרים שלו, אך רק אם לא הייתה להם חלופת מגורים אחרת.
  • במידה והדייר נפרד מבן זוג או התגרש ממנו ושניהם התגוררו ביחד לפחות שישה חודשים, הדייר הממשיך יקבע לפי ההסכם בין בני בזוג או פסק הדין שניתן בעניינם.
  • הדבר נכון גם אם הדייר החליט לנטוש את משפחתו באופן חד צדדי, כאשר המשפחה לצורך עניין זה יכולה להיות בן הזוג, ילדיו של הדייר או אפילו הוריו, ושוב, רק אם התגוררו עימו לפחות שישה חודשים.

בכל אחד ממקרים אלו, וכן במקרים אחרים, מומלץ להתייעץ עם עורך דין העוסק בדיני הגנת הדייר, מאחר שקיימים פרטים טכניים רבים ודקויות שיש להכיר ולהבין בתחום זה.

העברת זכויות בדמי מפתח בבית עסק

במידה והנכס בדמי מפתח היה בית עסק, התנאים עצמם הם זהים, למעט העובדה שהדייר/ים החדשים נדרשים להוכיח שעבדו בעסק ביחד עם הדייר. עם זאת, המקרה היחיד שהוא יוצא דופן הוא זה שבו הדייר נפטר ואין לו ילדים, אז הזכויות עוברות ליורשים החוקיים על פי דין, וגם אז, רק בתנאי שעבדו עימו בעסק.

כמו כן, למרות שהדייר החדש צריך על פי החוק להמשיך ולנהל את העסק בעצמו, הוא יכול לפנות אל בית הדין לשכירות בבית משפט השלום על מנת לבקש לשנות את אופי העסק או אפילו להשתמש בנכס לצורך מגורים.