ייפוי כוח מתמשך: גם לצעירים בגופם

טבעו של האדם הוא להתבגר ולהזדקן. הרפואה המודרנית מצליחה להאריך את ימינו כך שאנו חיים זמן רב יותר ואנו מסוגלים לטפל במחלות ובבעיות רפואיות אחרות בהצלחה רבה יותר מבעבר. עם זאת, לעיתים הבריאות הגופנית טובה יותר מצלילותו של המוח, ויש אנשים שמגיעים לגיל מופלג אבל אינם מסוגלים החלטות בעצמם. אין ספק שעבור אותם אנשים מבוגרים, קשישים וקשישות, נועד ייפוי כוח מתמשך.
אבל לא רק להם.
רבים נוטים לחשוב שייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המעניק למבוגרים את היכולת להחליט מי יטפל בענייניהם בעתיד ובאיזו דרך, אילו יגיעו למצב בו לא יוכלו לטפל בעצמם. אולם למעשה ייפוי הכוח המתמשך מאפשר זאת לכלש בגיר, כלומר לכל אדם שמלאו לו 18 שנים.
"למה שאדם בן 18 יתן לעורך דין ייפוי כוח מתמשך? הרי ימיו כאדם זקן עדיין רחוקים ממנו מאוד." זו אחת התפיסות השגויות הנפוצות ביותר בציבור, שהרי ייפוי הכוח איננו תלוי בגיל אלא ביכולת קבלת החלטות עצמאית; וזו, למרבה הצער, יכולה ללכת לאיבוד גם בגילאים צעירים.
אי אפשר למנוע לגמרי התרחשות תאונות המלחמה בתאונות הדרכים היא אחת מן הקשות שידעה מדינת ישראל בכל שנות קיומה, ועל אף כל הניסיונות למנוע תאונות ולצמצם את מספר הנפגעים, הן עדיין מתרחשות. רק בחודש מאי 2019, לשם דוגמה, נרשמו במשטרת ישראל 1026 תאונות דרכים שבהן היו מעורבים נפגעים 1820 נפגעים, מתוכם 22 הרוגים ו-170 פצועים קשה.
המצב בגזרת תאונות העבודה לא מעודד יותר: בחציון הראשון של 2018, למשל, נהרגו 29 אנשים בתאונות עבודה, מתוכם 17 בענף הבניין והיתר בענפים אחרים. מספרים אלה גבוהים יותר מן הממוצע החצי שנתי בחמש השנים שקדמו לכך!
סביר להניח שרוב קוראי שורות אלה אינם פועלים בענף הבניין ואינם עובדים בגובה. אבל גם קופאי בבית מרקחת, מרצה באוניברסיטה או מעצב גרפי יכולים להיות מעורבים בתאונות – ואז אין זה משנה מהו גילם הביולוגי. אנשים שמעורבים בתאונות עשויים להגיע לעיתים למצבים שבהם אין להם יכולת לקבל החלטות בעצמם; ובמקרה כזה, מוטב שיהיה ייפוי כוח מתמשך בידיו של אדם שנבחר על ידם מראש ויקבל את ההחלטות עבורם על פי הדרך בה הם היו רוצים שהן תתקבלנה.
זה יכול לקרות בכל גיל רוב הציבור יודע שאם חלילה אדם מעורב בתאונת דרכים, הוא (או מי מבני משפחתו) צריך לאסוף מסמכים רפואיים ומשטרתיים, לתעד קבלות על הוצאות רפואיות, לשכור עו"ד ביטוח, להגיש תביעת אובדן כושר עבודה ועוד כהנה וכהנה – אולם לא רבים מבינים את החשיבות העצומה של הענקת ייפוי כוח מתמשך לעורך דין שיוכל לדאוג לאינטרסים של הנפגע, בפרט אם הוא עצמו אינו מסוגל לקבל החלטות.
במילים אחרות, ללא ייפוי כוח מתמשך על ידי עורך דין, לא בטוח שבני המשפחה יקבלו החלטות מתאימות עבור הנפגע כאשר הוא לא יוכל לעשות כן – ולכן חשוב שלא לדחות את הטיפול בנושא ייפוי הכוח עד לגיל מבוגר אלא להקדים ולעשותו כמה שיותר מוקדם.