מה זה גישור ומהם יתרונותיו?

מצויים במחלוקת, סכסוך או קונפליקט בעבודה, בזוגיות ואולי עם השכן? במקום לרוץ לבית המשפט יש אלטרנטיבה לפתרון המחלוקת, בהליך קצר, ממוקד ובהסכמות בין שני הצדדים. למדו עוד על גישור, מה זה ומה היתרונות שלו בפתרון סכסוכים.

פתרון בשפה אחרת

החיים, כמו בחיים, מלמדים אותנו מגיל צעיר לדבר בשפה אחת, לפעול לפי נורמות שהן לכאורה מקובלות, ולמצוא לבעיות שונות פתרון אחד. לרוב, אנו נאבקים כדי להשיג את מבוקשנו, מתוך מחשבה שאין דרך אחרת.

למעשה יש דרך, יש שפה אחרת, בה יכולים אנשים לקבל את מבוקשם מבלי לפגוע באינטרסים, החשובים כל כך לצד השני, ולהגיע להסכמות שהן חפות מאגו, ממאבקים ומטעם מר בפה.

השפה הזו נקראת גישור.

אז מה זה בעצם גישור?

גישור הוא תהליך לפתרון מחלוקות, בהסכמה, בין שני צדדים. הדבר שמייחד את התהליך הזה, הוא שהפתרון שאליו מגיעים הצדדים בסיום הגישור, הוא מוסכם על כל הצדדים, ומושג בהסכמה, זאת בשונה מהליך משפטי בו את הפתרון מוחלט על ידי שופט, מבלי שלצדדים יהיה חלק בקבלת ההחלטה.

גישור, במטרה לפתור סכסוכים ומחלוקות, הוא ביטוי להשקפת עולם ותפיסה חברתית שחשוב להנחיל בכל תחומי החיים. כל עוד ניתן לפתור מחלוקות באמצעים שלא כרוכים בהם מאבקי כוחות, יהיו התוצאות טובות יותר. כאשר מנוהל משא ומתן שבבסיסו הוא הבנת הצד השני לאחר הקשבה כנה לו, כבוד הדדי והבנת האינטרסים של שני הצדדים, במקום לנקוט באמצעים כוחניים, זו דרך שבנוסף לעובדה שהיא מקלה על העומס השורר בבתי המשפט, מהווה בסיס לחברה סובלנית יותר, כוחנית פחות ומושתתת על הבנה הדדית של צרכי הצד השני.

תהליך גישור יוצא מנקודת מוצא שלכל אחד מאיתנו יש אינטרסים, גלויים או סמויים. המטרה היא לזהות את כל אותם האינטרסים, גם כאלו שלא חשבנו שהם רלוונטיים, ולעסוק בכולם, במקום להתמקד בכל פעם באינטרס יחיד בלבד. כך בעצם הופך התהליך את היריבים במחלוקת, לבעלי מטרה משותפת: לפתור מחלוקת זו, בהבנה שפתרון משותף יהיה טוב יותר לשני הצדדים.

המגשר, הניטרלי ושאינו מושפע מאמוציות שלעתים קרובות משפיעות על המחלוקת, מסייע לצדדים ליצור ביניהם דיאלוג ולהבין את האינטרסים, המשותפים והשונים. הוא עוזר לצדדים להעלות רעיונות יצירתיים שיגדילו את האפשרויות העומדות בפניהם, ולקבל לפעמים אפילו יותר ממה שציפו לקבל בתחילת התהליך.

יתרונות הגישור

תהליך גישור כולל יתרונות רבים לעומת אפשרויות אחרות שקיימות לפתרון מחלוקות וסכסוכים. הוא נחשב היום להליך הטוב ביותר לפתור בעיות בזוגיות, במשפחה, בהליכי גירושין, בעסקים ובכל מקום בו קיימות מחלוקות וחוסר הסכמות.

בין היתרונות הבולטים בגישור:

  • תיאום ההליך בתוך זמן קצר: בניגוד להליכים משפטיים שמתחילים רק לאחר הגשת מכתבי תביעה ובקשה לדון בה, בתהליך גישור ניתן לתאם את המפגש אפילו מהיום למחר.
  • זמן התהליך: יכול להסתכם במספר שעות, או לכל היותר לאחר מפגשים ספורים בלבד, שנפרשים על פני כמה ימים או לכל היותר כמה שבועות. זאת בניגוד להליכים משפטיים שיכולים להמשך שנים.
  • בירוקרטיה: אין. לא נדרשת הגשת מסמכים וניירות עמדה, לפחות לא בשלב הראשון ופעמים רבים בכלל לא. התהליך בנוי על הדברות בין אנשים ופחות עיון בניירת.
  • דיסקרטיות, סודיות וחיסיון: תהליכים המתנהלים בבית המשפט עשויים להתנהל בדלתיים פתוחות, כלומר, חשופים לכל אחד. הליך הגישור הוא אישי, דיסקרטי וחסוי ולא ניתן לעשות שימוש במידע שנחשף מחוץ למקום בו מתקיים הגישור.
  • עלות נמוכה: הליך הגישור זול משמעותית מהליכים משפטיים, בהם נגבים כספים, ייצוג על ידי עורך דין עולה אף הוא ובסופו של דבר, עלות התיק עלולה להגיע לעשרות ואף מאות אלפי שקלים.
  • שליטה על ההחלטות: בגישור, מי שמקבל החלטה אלו הצדדים עצמם ורק הם. בהליכים משפטיים מי שחורץ את גורלם של הצדדים הוא אדם אחר, למשל שופט, שעשוי לקבל החלטה המנוגדת לרצון אחד הצדדים, או שניהם.
  • פתרונות יצירתיים: בגישור, בניגוד לשיח המשפטי, יכולים לצמוח מתוך המחלוקת הבנות, שיתופי פעולה וקבלת פתרונות יצירתיים שלא יכולים לקרות בהליך משפטי. לעתים, מתוך המשבר והמחלוקת יכולים לצמוח פתרונות שלא נלקחו בחשבון קודם לכן, כשנקודת המוצא היא שמתוך המשבר יכולה מערכת היחסים (העסקית, הזוגית וכדומה), להשתפר.

איך זה עובד?

בשלב הראשון נדרשת הסכמה של שני הצדדים לגשת להליך גישור במקום לבחור בפתרונות אחרים. לאחר שנקבעה הפגישה מציג את עצמו המגשר ומתאר בקצרה את התהליך וכיצד יתנהל. בשלב זה חותם המגשר, כמו גם הצדדים בגישור, על הסכם גישור ובו מוגדרים הנהלים, והמחויבות של המגשר והצדדים לתהליך זה. המפגש מתקיים, לרוב, בסביבה רגועה ונעימה.

שני הצדדים מציגים את הבעיה, לעתים גם במפגשים של המגשר עם כל צד בנפרד. הם מתארים את הבעיה אותה ברצונם לפתור, את הגורמים והבעיות שהביאו לבעיה ואת הציפיות שלהם מהתהליך. לאחר שזוהו הבעיות, מתחילים לעלות פתרונות , אחרי הבנת האינטרסים של שני הצדדים והלך הרוח הכללי ביניהם. בכל מפגש נערך סיכום של הבעיות, גם כאלו שהתעוררו במהלך השיחות, ומתחילות להבנות הסכמות, עם הצגת מספר אפשרויות, ועד לבחירת האפשרות המוסכמת והמקובלת על שני הצדדים.

בהדרגה, הופך התהליך למסודר ומובנה, עד שמגיעים להסכם מלא של שני הצדדים.

כל השלבים הם חשובים, אפילו אקוטיים, להצלחת התהליך. אין בו קיצורי דרך והוא היחיד שמבטיח ששני הצדדים יגיעו להסכם שהם עצמם כתבו ויצרו, ובאופן שיאפשר לצדדים להמשיך בחייהם מבלי שהסכסוך יהיה כאבן נגף בעתיד.

ההסכם מבטא את כל התהליך והפתרונות אליהם הגיעו שני הצדדים, כאשר בסיום התהליך עובר המסמך החתום לבית המשפט כדי שיקבל תוקף משפטי.