כיצד בוחרים מגשר שיהיה נכון עבורכם?

לאחר שהחלטתם לפנות לתהליך גישור, מדובר בשאלה המשמעותית ביותר. כאשר אנשים מחליטים ללכת להליך הגישור, הם מבטאים רצון להצליח לסיים את היחסים באופן הנעים ביותר. הליך הגישור הוא ההליך הנכון ביותר לדעתנו לפתור סכסוכים שונים, שכן הוא מסייע לצמצם את הקושי הרגשי שכרוך בסיום יחסים. חשוב לזכור שפעמים רבות סיום הקשר מביא לתחילת קשר מסוג אחר, כך לדוגמה סיום קשר זוגי מוביל לתחילת קשר של שותפות בין ההורים בכל הקשור לילדיהם ולהמשך חייהם. לאור זאת, חשוב ליצור הליך גישור הכולל התחשבות, אמון הדדי וסיום ללא מטענים או רגשות שליליים קשים. חשוב לפתור את הקשיים והמטענים הרגשיים בקשר כדי לבסס קשר חדש טוב יותר ויציב.

לבחירת המגשר יש השלכות על הצלחת התהליך ועל הנוחות שלכם בתהליך. הדבר המשמעותי ביותר הוא מגשר שתוכלו לסמוך עליו ותרגישו שהוא הוגן ומבין אתכם. בסופו של דבר, הכי חשוב שתרגישו שמדובר באדם הנכון עבורכם.

פרמטרים משמעותיים בבחירת המגשר:

ניסיון המגשר– פעמים רבות פונים מגיעים בנקודות שיא שליליות בחייהם. מדובר בהליך מאוד מורכב ועדין המצריך מיומנות וניסיון רב, הן מבחינת ההיבטים הפסיכולוגיים, הרגשיים, התרבותיים והחברתיים של הסכסוך והן מבחינת ההיבטים המשפטיים, ככל שמדובר בסכסוך במשפחה או בעסקים. ככל שלמגשר יש ניסיון רב יותר, כך הוא יבין יותר את המשמעויות של ההליך ויסייע לכם להגיע לפתרונות ולהסכמים הנכונים עבורכם.

הכשרה רלוונטית– מבחינת החוק, כדי להיות מגשר יש לעבור קורס בן 60 שעות בלבד. מדובר בהשכלה מאוד חלקית ובסיסית. כדי להצליח לפתור סכסוכים מורכבים, יש צורך בכלים רבים שקשה לרכוש בקורס קצר. כיום, עם ההבנה של חשיבות תהליכי הגישור, קיימים תארים בתחום וקורסים מתקדמים. בחרו במגשרים עם הכשרה רלוונטית ומקיפה.

חיבור בין אישי– הבחירה במגשר קריטית להליך. המגשר ייחשף לפרטים האישיים ביותר, ולכן חשוב שתבחרו באדם שאתם סומכים עליו ומרגישים נוח לשתף אותו. לכל אדם מתאימה גישה אחרת לפתרון הסכסוך, לכן חשוב לבחור מגשר שלא יהיה מקובע בעמדתו ובשיטת הטיפול. המטפל צריך לדעת להתגמש ולהתאים את הגישור לצרכי הפונים ולרצונם.

המלצות– בדומה לשאר בעלי המקצוע שאתם נעזרים בהם, חשוב לבקש המלצות על המגשר. שאלו על התהליך עצמו ולא רק על התוצאה הסופית, כמה זמן לקח הליך הגישור, מה הם חושבים שחשוב לדעת לפני הבחירה להיכנס לגישור וכל שאלה שמטרידה אתכם.

לסיום, שוחחו עם המגשר, הגיעו לפגישה ותבחנו האם נוצרה כימיה ראשונית והאם למגשר יש את המקצועיות והניסיון מצד אחד, ואת ההקשבה, האמינות והסבלנות הנדרשות מצד שני.​