גישור זוגי

אחת האפשרויות המקובלות בשנים האחרונות למציאת פתרונות לסכסוכים או אי הסכמות בין בני זוג, היא בדרך הגישור. מהו גישור זוגי? מתי ניעזר בגישור זוגי? מהם יתרונותיו? על שאלות אלו ועוד, ננסה להשיב במאמר שלהלן.

מהו גישור זוגי?

גישור זוגי הוא הליך בו שני הצדדים מסכימים להיפגש עם צד שלישי, מגשר, צד ניטראלי וחסר אינטרסים, אשר תפקידו להביא לגישור בין המחלוקות ואי ההסכמות.

מתי בוחרים בני הזוג בגישור זוגי?

הגישור הוא הליך בו בוחרים בני זוג באחד משלושת האפשרויות הבאות:

כאשר אינם מצליחים להגיע להסכמה או לתמימות דעים, והם מעוניינים בסיוע חיצוני, על מנת להצליח להגיע להבנה ולהסכמה. שני בני הזוג בוחרים בגישור בחירה חופשית, אין זה הליך מחייב, והצדדים יודעים כי אין מנצח או מפסיד, שניהם באים מתוך כוונה לשפר את המצב ולהועיל לבית ולמערכת היחסים.

כאשר בני הזוג מעוניינים לגבש יחדיו הסכם ממון, באשר לרכושם המשותף, וזקוקים לצד שלישי ניטראלי שיסייע להם בנושא.

כאשר בני הזוג מעוניינים להתגרש זה מזה, וחשוב להם לעבור תהליך קשוב, מכבד ומאפשר לשני הצדדים.

היתרונות של גישור זוגי

בואו לא נשלה את עצמנו, גם כאשר בני הזוג מעוניינים בטובת הצד השני, התהליך אותו הם עוברים בהליך גישור, אינו פשוט, דורש מהם כוחות נפשיים ולעיתים גם עצבים חזקים. זהו היתרון הגדול ביותר בגישור, אפשר לומר. שני הצדדים נפגשים מתוך בחירה, על מנת לשפר את המצב. ייתכן ושיפור המצב הוא באמצעות החלטה לסיים את היחסים, ייתכן ושיפור המצב הוא באמצעות החלטה להישאר יחד, מה שבטוח, גישור בין בני זוג מאפשר לשים במקום הראשון את טובת הכלל והבית.

במקרה הזה נלקחים בחשבון גם הילדים. אחד התחומים הרגישים ביותר בגישור זוגי הוא הילדים. בגישור זוגי, כאשר בני הזוג שמים לנגד עיניהם את הילדים במקום הראשון, ואת טובת הילדים מעל הכל, הרבה יותר קל לקיים דיון ולהסכים על דברים, אין אינטרס אחד שמושך לכאן ושני שמושך לשם, יש אינטרס אחד והוא נקרא 'טובת הילדים'. במקרה הזה, ישאלו את עצמם בני הזוג, האם פרידה היא הפתרון הטוב ביותר? לעיתים הם יגיעו למסקנה שכן, תתפלאו.

יתרון נוסף שמאפשר לנו הליך של גישור בין בני זוג הוא האפשרות להיות יעילים, עניינים, אפקטיביים. הגישור מאפשר לבני הזוג תוך זמן קצר יחסית, להגיע להבנות קונקרטיות חדשות, להתוות דרך חדשה, יש מי שמוביל את המהלך הזה, ויודע לשאול את השאלות הנכונות ולהראות לשני הצדדים את מה שאינם רואים. זהו יתרון גדול.

בנוגע לגישור גירושין, גם במקרה הזה חשוב לראות את היתרון הגדול שמאפשר הליך הגישור. שני אנשים בוגרים, החליטו להיפרד ולפצל דרך משותפת אחת לשתי דרכים, לאחר מספר שנים יחדיו, נכסים משותפים, ילדים משותפים. מדובר בהליך שאינו פשוט לאף צד, אולם האפשרות לעבור הליך של גישור גירושין  שם את הדברים בליגה אחרת. מושגים כגון הקשבה, קבלה, התבטאות, השלמה, מוצאים מקום במקום רגשות שליליים אחרים שבהחלט יכולים להעיב על המצב הלא פשוט שבהליך גירושין. גישור בין בני זוג לקראת גירושין, יכול לשנות את כל התמונה ולאפשר פרידה מכובדת, הולמת, חברית ומאפשרת תקשורת עתידית. בל נשכח כי במקרה בו ישנם ילדים לבני הזוג, מסגרת חברית ומכבדת, היא משמעותית וחשובה ביותר, לכל הצדדים, ובמיוחד לילדים.