התרומה של הליך גישור במשפחה ובגירושין לבני הזוג ולילדים

סכסוך במשפחה ובעיקר סכסוך בין בני זוג שמוביל לגירושין הוא אף פעם לא דבר קל לבני הזוג ולילדים או לכל בן משפחה שמעורב בכך. העירוב בין רגשות, הגיון, זכרונות טובים ורעים, טראומות וריבים ועוד אינספור מרכיבים שהופכים את הסכסוך לקשר. הליך גישור במשפחה וגירושין מסייע להקל על שני הצדדים ולמצוא את שביל האמצע שיהפוך את החוויה לקצת יותר נעימה וקלה.

הקשר בין גישור לסכסוכים משפחתיים

לפני שנדבר על היתרונות של גישור במשפחה ובגירושין כדאי להבין את מהות הקשר בין גישור לסכסוכים משפחתיים. גישור הוא למעשה תהליך ייעוץ והכוונה שמתבצע אצל מגשר, אשר מנסה להביא להסכמות בין שני הצדדים המסוכסכים תוך עבודה על תקשורת נעימה יותר, על הבנה זה של זה ועל דו שיח הגיוני וטוב. את התהליך הזה מנהל המגשר שהוא לא תלוי באף צד, כלומר אובייקטיבי לגמרי.

מסיבה זו גישור הוא טכניקה מצויינת לסכסוכים משפחתיים. הוא מאפשר לקחת גורם שלישי, שהוא אובייקטיבי, אין לו היסטוריה משפחתית והוא לא קשור למשפחה בשום דרך אחרת. הוא לא מתייחס למצב בצורה רגשית כמו שני הצדדים ולכן הוא יכול להביא לפשרות קונקרטיות בצורה טובה יותר ולאפשר לבני הזוג ליצור דו שיח.

גישור יכול לעזור לא רק במקרים של גירושין במשפחה אלא גם בכל סכסוך משפחתי בנושא אחר, מסכסוכי ירושה ועד לבעיות בין אחים, הורים וילדים ועוד.

תרומת הגישור לתהליך הגירושין

אפשרות ליצור דו שיח נטול השפעות: המגשר מציע יצירת דו שיח ודיון על המצב מבלי להיות מושפע מאחד הצדדים. כך ניתן להגיע להסכמות בצורה יותר חלקה, מבלי להרגיש שמישהו משפיע עליך או מייצג צד מסויים בסכסוך.

מעניק כלים לדו שיח איכותי ונעים יותר: גירושין הם חוויה לא נעימה והם כוללים דיון על נושאים שונים שקשה להתמודד איתם, כמו תשלומי מזונות, משמורת על הילדים, זמני ביקור, חלוקת רכוש ועוד. באמצעות גישור אפשר ליצור דו שיח יותר נעים גם בנושאים הקשים ולהגיע להסכמות בנושאים אלו בצורה של דיאלוג ולא במסגרת משפטית.

יצירת הסכם גירושין בלי להגיע לבית משפט: גישור יכול לסייע גם מבחינה פרקטית להקל על תהליך הגירושין. אם תצטרכו להגיע לבית משפט כדי לדון בכל הנושאים הקשים שמלווים את תהליך הגירושין בדרך כלל תרגישו הרבה יותר כעוסים וכאובים מאשר בתהליך גישור שמאפשר לכם לדון בנושאים ולהגיע להסכמות מחוץ לבית המשפט.

התגברות על הסכסוך מקלה על הילדים: לא רק בני הזוג סובלים בתהליך הגירושין אלא גם ובעיקר הילדים. כדי לאפשר לילדים להתמודד עם המצב בצורה הנוחה והקלה ביותר כדאי לפנות לגישור שילמד את בני הזוג לשוחח ביניהם ולפתור את המחלוקות. האווירה תטוהר ויהיה הרבה יותר קל לילדים להתמודד עם המצב, כאשר הם לא חשופים לרגשות עוינים בין בני הזוג.