איך תצילו את ספינת האהבה לפני שהיא מתרסקת על החוף?

אחת הקלישאות הכי ידועות לגבי זוגיות היא שאם אתם אף פעם רבים, סימן שמתחת לפני השטח משהו לא עובד. מחקר מהשנים האחרונות קובע שזה נכון: 40,000 זוגות שהתגרשו נשאלו לגבי ההרגשה שלהם כשנה לפני הפרדה, והסתבר כ-60% מהם דווקא היו מאושרים ביחד.

בניגוד למה שמקובל לחשוב, רק 9% מהזוגות נפרדו בגלל תקופה ממושכת של מתחים או תחושה כללית של חוסר שמחה בהקשר. יועצי נישואים ואפילו עורכי דין לענייני גירושין מסבירים כי קרע בתוך מערכת היחסים הוא כזה שנבנה לאט ואם בני הזוג לא מציפים את הבעיות בקשר על פני השטח, בסופו של דבר הם מצטברים וגורמים לאפקט הרבה יותר גדול.

אבל האם זה הכול? מסתבר שיש לפחות עוד סימנים מוקדמים שהקשר נגמר וצריכים להדליק נורת אזהרה:

אין תלונות

לפעמים אחרי תקופה של תלונות וחוסר שביעות רצון מצד אחד מבני הזוג, הוא מחליט לוותר ולהבליג. בן הזוג השני עשוי לחשוב שהכול סוף סוף הסתדר אף על פי שבפועל בן זוגו עדיין סופג וסופג, וגם כאן הר הגעש עשוי יום אחד להתפרץ.

הכול בשביל הילדים

גם זו עוד "קלישאה" שמסתברת כנכונה : הרבה זוגות שלא מרגישים בנוח הקשר מעדיפים להשקיע את מרבית האנרגיה שלהם בילדים על מנת לפצות על כך (ביודעין או שלא ביודעין). לכן, לאחר שהילדים עוזבים את הבית, הסיכוי שהנישואים יסתיימו גדלים.

נכנסים להשוואת

אחד אחד מבני הזוג או אפילו שניהם עסוק בהשוואה לזוגות אחרים ובעיקר לרמת האושר שלהם, הדבר יכול להעיד על כך שהוא מאבד עניין בקשר שלו עצמו. מלבד זאת, השוואה שכזו יכולה להיות בעייתית כשלעצמה משום שלכל זוג יש רגעים של עליות ומורדות.

מעדיפים חברים על פני דיבורים

לא רק תיעול האנרגיה לטיפול בילדים יכולה להראות שמשהו לא בסדר, מסתבר שגם הידוק הקשר החברתי עם אנשים אחרים (אפילו לא רומנטי) יכול להעיד על בעיות בתקשורת, במיוחד אם בן הזוג חושש מהתגובה של בן הזוג השני כאשר הוא מנסה לפתוח בשיחה. במקרים מסוימים, לא מדובר רק בבעיה של תקשורת, אלא בחוסר עניין כללי במילוי הרצונות של בן הזוג.

לא מסונכרנים

שינויים בהרגלי המין יכולים להעיד מן הסתם על ירידה במשיכה בין בני הזוג או על בגידה, אבל מסתבר שגם דברים קטנים לפעמים מעידים על בעיה גדולה יותר: החל מהמוטיבציה לספק את בן הזוג השני ועד למצבים בהם אחד מבני הזוג נעשה פסיבי יותר ונוטה ליזום פחות.

כיצד טיפול זוגי לפני גירושין יכול לעזור?

הסטטיסטיקה הידועה מראה שאחד מבין ארבעה זוגות בישראל יתגרש (והמספרים ממשיכים לעלות), אבל באמצעות טיפול זוגי ניתן במקרים רבים לשקם את הקשר, או לכל הפחות להבטיח שהפרידה תהיה פחות טראומתית. מרבית הטיפולים הזוגיים מתמקדים בהעלאת הבעיות והקשיים על פני השטח בדגש על קבלה והקשבה של מה שיש לצד השני להגיד.

במהלך הטיפול מנסים למצוא האם עדיין יש מכנה משותף שיכול להחזיק את הקשר, או שאין ברירה אלא לפרק את החבילה. חשוב לדעת שטיפול זוגי אינו דבר קל והוא דורש מאמץ מצד שני בן הזוג. לעיתים עדיף שכל אחד יתחיל בטיפול פרטני ורק בשלב מאוחר שני בני הזוג יטופלו באותו חדר ויונחו על ידי המטפל שכבר צבר קילומטראז' עם כל אחד מהם.

מי יכול לטפל?

יש הבדל בין טיפול זוגי לייעוץ זוגי. טיפול זוגי מועבר על ידי פסיכולוגים או יועצים סוציאליים קליניים, בעוד שייעוץ זוגי יכול להיות מועבר על ידי קואוצ'רים, פסיכותרפיסטים ועוד. יש מספר גופים בארץ ובעולם שמעבירים קורסים בתחום, אך חשוב לבדוק שהם בעצמם הגונים ומהו בדיוק מספר החברים בהם.

טיפול זוגי לפני גירושין או בכל שלב במהלך הקשר לא יכול להתמקד רק בתקשורת המילולית וחשוב להתייחס גם לתקשורת הלא מילולית שלעיתים מספרת הרבה יותר.