שירות עורך דין פלילי – אלימות במשפחה

קשה מאוד לאמוד את האחוזים של האלימות במשפחה. בעבר נהגו לטעון שאלימות קיימת ב-20 אחוז מהמשפחות, אבל כיום אנחנו מודעים לעובדה שאלימות היא נושא רחב אשר כולל מכלול שלם של התנהגויות – הפרעות התנהגותיות אשר נגרמות כתוצאה מאופי אימפולסיבי, בעיות פסיכולוגיות או פסיכוטיות ובמקרים לא מעטים מחסור בהדרכה, מחסור בידע וקושי בשליטה התנהגותית.

במקרים רבים מגיעים נושאי האלימות במשפחה אל תחנות המשטרה, כאשר חלקם מגיעים גם אל הערכאות המשפטיות. נושא האלימות הוא נושא טעון ומורכבות במיוחד לאור ריבוי התיקים והקושי של משטרת ישראל והעבודה הסוציאלית הציבורית לטפל, לאבחן ולתת מענה לנושא זה. אז מה עושים?

במדינת ישראל ובמדינות מערביות רבות ברחבי העולם, קיימת זכות לייצוג של עורך דין ואפשרויות לסיוע של עורך דין או משפטן לטיפול מהיר במקרים אלה. אלימות כפי שאנו עדים אליה פעמים לא מעטות יכולה להסתיים במקרים של פחד רב, אובדן הרצון לחיים, השפעות פסיכוטיות ופסיכולוגיות לטווח הארוך והקצר, פציעות, חבלות ואפילו למוות.

יחד עם זאת, ניתן לראות את האלימות לא רק באופן הפיזי של המילה, אלא גם באופן המנטאלי, המילולי, וכמובן ההזנחתי. התנהגויות שקשה מאוד לטפל בהן באופן מהיר דיו באופן עצמאי כדי למנוע פגיעה קשה לטווח ארוך הן באדם המבוגר וכמובן בקרב הילד, אם זה מעורב במצבים של אלימות מילולית, פיזית או הזנחתית.

עורך דין פלילי או עורך דין המתמחה בענייני משפחה?

השיחות אשר נסובות סביב הנושא הזה הן מגוונות במיוחד, שהרי נושא האלימות, נושא ההזנחה וההתעללות הם עניינים פליליים, אבל מה קורה כאשר הם באים לידי ביטוי בתוך המשפחה? כיצד מטפלים בהם? כיצד ניתן להביא אותם לידי ביטוי באופן האפקטיבי והיעיל ביותר במסגרת הטיפול המשפטי והסוציאלי? עורך דין משפחה יכול להעניק שירות באופן יעיל ורגיש במיוחד.

חשוב מאוד לשים דגש על הרגישות של נושא התא המשפחתי בעת הטיפול במקרים של אלימות בתוך המשפחה ולא רק על תוצאותיו המשפטיות של התיק. כיום, מפאת הבנת חשיבות ורגישות הנושא, ניתן למצוא לא מעט משפטנים, ליטיגטורים ועורכי דין, אשר עוסקים בדין הפלילי עם התמחות בענייני משפחה ואלימות בתוך המשפחה.

גירושין במקרים של אלימות במשפחה

במקרים לא מעטים, ואף ברוב המקרים כאשר הנושא מגיע לאלימות, תלונות במשטרה והתנהלות משפטית, קרוב לוודאי שנושא הגירושין יעלה אף הוא.

לכן, שימת דגש על משפטן שעוסק לא רק בדין הפלילי אלא גם בתחום האישות בא כאן לידי ביטוי באופן משמעותי. במיוחד מאחר שנושא הזוגיות ועליית מערכת היחסים הזוגית על שרטון בא לידי ביטוי באופן משמעותי ובולט במיוחד.

טובת הילד – מהו פירוש ההגדרה ומה עושים במקרה של אלימות במשפחה?

בתחום המשפטי ותחום העבודה הסוציאלית, מדבר המונח "טובת הילד" על בטחון הילד ורווחתו האישית, במיוחד כאשר הוא נמצא בחזקת הגיל הרך. חשוב מאוד לשים את הדגש על ההשלכות על הילד בהתאם לצד המתעלל והצד העובר את ההתעללות באפן ישיר.

בין אם הילד עובר את ההתעללות באופן ישיר, ולמרבה ההפתעה במיוחד אם ההתעללות היא באדם קרוב אליו כמו אחד ההורים, ההשפעה תהיה הרת גורל, ולכן חשוב מאוד להקפיד בנושא זה באופן רגיש ומקצועי – ולשלב גורמים משפטיים, סוציאליים וחינוכיים כאחד.

מאמר אורח מטעם אתר עו"ד פלילי – אסף טל