בגידה כעילה לגירושין

למרות שהנשואים הטריים מבטיחים אחד לשני להיות זה עם זו עד שהמוות יפריד ביניהם, הנתונים מראים שלא פחות משליש מהזוגות שמתחתנים יתגרשו בשלב כזה או אחר. המצב שלנו אמנם טוב יותר מאשר ברוסיה או פינלנד (שם מדובר על יותר מ-50%), אבל אלו עדיין מספרים גבוהים לכל הדעות.

אחת הסיבות היותר נפוצות לגירושים היא בגידה ואיבוד האמון של בן הזוג הנבגד בחיי הנישואים. מעבר לכך, לבגידה יש גם משמעות מבחינה משפטית בדין העברי שחשוב לדעת מהי.

מהי בכלל בגידה?

פסיקות בענייני גירושים ניתנות בבתי הדין הרבניים ונבחנות על פי הדין העברי בו בגידה מוגדרת כקיום יחסי אישיות שאינם בין בני הזוג נשואים. לעומת זאת, אין ממש הגדרה אזרחית לבגידה ומדובר בעניין סובייקטיבי לחלוטין. לדוגמה, לפעמיים מספיק רק פלירטוט בעל כוונות רומנטיות ללא קיום יחסי מין על מנת שהצד השני "ישבור את הכלים". כפי שנראה בהמשך, יש לכך חשיבות רבה כאשר מדובר בתביעות אזרחיות.

כיצד מתנהלים הגירושים בבתי הדין הרבניים?

מכיוון שברוב מקרי הגירושים שלאחר בגידה, הגירושים אינם מהווים החלטה משותפת, אחד מבני הזוג צריך לתבוע אותם מבן הזוג השני ולספק עילה מוכרת על פי הדין העברי. הדיון בבית המשפט מתנהל בצורה דומה למדי לדיון בבתי דיון אזרחיים: כל אחד מן הצדדים מביא ראיות ומספק עדות, וקיימת אגרת בית משפט.

כיצד משפיעה הבגידה על בן הזוג הנתבע?

בגידה מהווה עילה חוקית הן לגברים והן לנשים להתחלת הליך גירושים, אך יש לה השפעה שונה בשני המקרים.

כאשר הבעל בוגד

כאשר הבעל בוגד באשתו, הדיינים קובעים לרוב שעליו לשלם לה לא רק הכתובה, אלא גם תוספת כתובה שהיא למעשה הצמדה של סכום הכתובה מרגע הנישואין ועד לרגע הגירושין. כמו כן, יהיה עליו לשלם לה מזונות עד למעמד הגט עצמו. במידה ולא ייתן לה גט, ייתכן ויוטלו עליו סנקציות נוספות.
לעומת זאת, הבעל לא מאבד את זכויותיו על הרכוש המשותף.

כאשר האישה בוגדת

כאשר האישה בוגדת, על הבעל לספק הוכחות חותכות לכך. לדוגמה, על ידי שני עדים (בפועל כמעט בלתי אפשרי), צילום או הודאה בבגידה. עם זאת, לעיתים אפשר גם לספק הוכחות חזקות אחרות כמו למשל הודעות טלפוניות או פגישות הרשומות ביומן על בסיס קבוע.
אישה אשר בוגדת לרוב לא תהיה זכאית למזונות או לכתובה ולא תוכל לעגן את הבעל.

הגשת תביעת נזיקין במסגרת הליך אזרחי

למרות שעל פי ההיגיון הבריא, ניתן להגיש תביעה כנגד הבוגד או הבוגדת בטענה לנזק נפשי שעשוי להשפיע על חייו בעתידו (לדוגמה, קושי להקים תא משפחתי בשל חוסר אמון במוסד הנישואין). בפועל בתי המשפט נוטים לדחות את התביעות האלו על הסף, וזאת מכמה טעמים:

  • מדובר בעניין רגשי ודיני המשפחה אינם עוסקים בשאלה מי אשם בפירוק הנישואין ואפילו לא מדוע נוצר הקרע.
  • כפי שראינו, אין הגדרה אזרחית לבגידה ומדובר בעניין סובייקטיבי
  • קיים חשש שתביעה כזו אשר תתקבל תהווה תקדים ראשוני להרבה תביעות אחרות שיציפו את בתי המשפט.

זקוקים לעזרה?

אין זה משנה באיזה צד אתם, סביר להניח שעל מנת להיפגע כמה שפחות, תרצו להסתייע בשירותי של עורך דין גירושין שיעזור לכם להשיג את המקסימום האפשרי במסגרת הנסיבות ובעיקר לתת לכם שקט נפשי.